تبلیغات
مدرسه تکواندو همدان - بهترین ورزش‌ برای بچه‌ها از زبان استاد
 
مدرسه تکواندو همدان
تواضع - افتخار - عملکرد
درباره وبلاگ


حمزه خانجانی افشار متولد 1359-دارای مدرک کارشناسی ارشد
22ساله تکواندو کار می کنم.عناوین:مدرک مربیگری از فدراسیون جهانی تکواندو.داور درجه یک
مدال طلای مالزی 2009.شش دوره حضور در اردوهای تیم ملی.کسب بیش از 20دوره قهرمانی در رده های مختلف کشوری

مدیر وبلاگ : حمزه خانجانی افشار
نظرسنجی
نظرتون درباره ی وبلاک


ورزش مناسب در دوران کودکی فقط باید سرگرم کننده و تفریحی باشد تا بچه ها را به ورزش علاقه مند کند. بنابراین پدر و مادری که می خواهند فرزندشان را برای رده های قهرمانی و باشگاهی آماده کنند، این کار را باید در سنین بالاتر انجام دهند و در سنین زیر هشت سال، ورزش فقط باید با هدف حفظ آمادگی جسمانی و افزایش فعالیت بدنی انجام شود.

ورزش کودکان


تابستان که از راه می‌رسد، برنامه‌های تابستانی بچه‌ها هم شروع می‌شود؛ از بازی و ورزش گرفته تا کلاس‌های درسی و تقویتی. شاید سال‌ها پیش که خبری از این کلاس‌های جورواجور نبود، بچه‌ها هم خودشان بهتر بلد بودند سه ماه تابستان را بگذرانند و سرگرم شوند، ولی حالا انگار وضع فرق کرده است.

 

حالا پدر و مادرها نگران بچه‌ها هستند و می‌خواهند برای آنها طوری برنامه‌ریزی کنند که تابستان‌شان به بهترین شکل ممکن سپری شود.

 

در این میان، کلاس های ورزشی و فعالیت های فیزیکی هم در تابستان حسابی طرفدار پیدا می کند و بچه های زیادی راهی باشگاه ها و مجموعه های ورزشی می شوند. انگار تعطیل شدن درس و مدرسه جای ورزش و فعالیت های بدنی را برای بچه ها باز می کند.

 

تابستان بهترین فرصت برای ورزش

مسلما بچه ها در طول سال تحصیلی و هنگامی که درگیر درس و مدرسه هستند، فرصت کافی برای ورزش کردن ندارند یا این که در آن ماه های شلوغ، همراه با برنامه های درسی شان اصلا به این موضوع فکر نمی کنند. برای همین هم با فرارسیدن تابستان، خیلی از پدر و مادرها به فکر ورزش می افتند تا از این راه فعالیت کودکان را افزایش دهند.

 

عده ای راهی باشگاه ها و مجموعه های ورزشی می شوند و بعضی ها هم به همان فعالیت های ساده و معمولی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا بازی های کودکانه بسنده می کنند. با این حال، نباید فراموش کنیم ورزش کردن برای همه افراد، ضروری و البته مفید است.

افزایش فعالیت بدنی همیشه به معنای ثبت نام در باشگاه های ورزشی نیست، گرچه شرکت در این مجموعه ها هم یکی از راه های خوب ورزش کردن به حساب می آید

دکتر امیرحسین عابدی یکتا، متخصص پزشکی ورزشی ضمن تاکید بر این که ورزش کردن در هر سنی برای انسان مفید است، چنین توضیح می دهد:

نباید فراموش کنیم ورزش کردن فعالیتی مفید است و به همین دلیل توصیه می شود افراد به هر شیوه ای که می توانند فعالیت فیزیکی شان را افزایش دهند.

 

ورزش کردن در دوران کودکی نیز اهمیت ویژه ای دارد و به گفته این متخصص پزشکی ورزشی، یکی از بهترین راهکارهایی است که به وسیله آن می توان فعالیت جسمی را در جامعه افزایش داد.

 

هنگامی که بچه ها مشغول آموزش و یادگیری هستند، بهترین فرصت است که این فرهنگ را در جامعه ایجاد کنیم تا بچه ها بیشتر به دنبال ورزش و فعالیت فیزیکی باشند.

 

ورزش فقط در باشگاه ها؟!

وقتی حرف ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی می شود، بیشتر افراد فکر می کنند حتما باید در باشگاه ها و مجموعه های ورزشی ثبت نام کنند تا به این هدف برسند. در صورتی که دکتر عابدی یکتا می گوید:

افزایش فعالیت بدنی همیشه به معنای ثبت نام در باشگاه های ورزشی نیست، گرچه شرکت در این مجموعه ها هم یکی از راه های خوب ورزش کردن به حساب می آید.

 

وی با اشاره به مزایای ثبت نام در باشگاه ها، یادآور می شود:

با ثبت نام در مجموعه های ورزشی، بچه ها معمولاً با کودکان دیگری هم آشنا می شوند و دوستان تازه ای پیدا می کنند. بنابراین علاوه بر ورزش کردن، بچه ها می توانند دوستی و تعامل با دیگران را نیز بیاموزند. از طرف دیگر، این دوستی ها موجب خواهد شد بچه ها به بهانه دیدن دوستان شان ورزش را ادامه دهند و آن را نیمه کاره رها نکنند.

کودک همچنان به ورزش مانند یک بازی سرگرم کننده نگاه می کند. پس اگر ورزش برای او سخت باشد یا تفریحی نباشد، ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود

این متخصص پزشکی ورزشی با تاکید بر این که ثبت نام در باشگاه ها تنها راه ورزش کردن و افزایش فعالیت فیزیکی نیست، ادامه می دهد:

به راحتی می توانید با بازی ها و تفریحات خانوادگی نیز تحرک و تمرینات بدنی بچه ها را افزایش دهید. فقط کافی است کمی بیشتر برای آنها وقت بگذارید و با آنها مشغول بازی شوید.

 

نباید فراموش کنیم ورزش و انجام دادن حرکات تمرینی برای همه افراد، همه جا و در همه وقت لازم است و موجب حفظ سلامت شان می شود.

شنا کردن کودک در استخر

چطور بهترین را انتخاب کنیم؟

وقتی حرف ورزش بچه ها می شود، اغلب پدر و مادرها به فکر انتخاب بهترین ورزش می افتند؛ ورزشی که به رشد بهتر کودک کمک کند، با سطح انرژی او هماهنگ باشد و خلاصه این که در آینده به کارش بیاید. والدین به همه این ها فکر می کنند، ولی علاقه کودک را نادیده می گیرند.

در صورتی که دکتر عابدی یکتا بر این باور است که ورزش مناسب برای کودکان باید با توجه به علایق آنها انتخاب شود.

 

بعضی ها فکر می کنند اگر بچه ها را به کلاس والیبال یا بسکتبال بفرستند بهتر است و باعث می شود قدشان بلندتر شود و در مقابل، از نظر آنها ورزش هایی مثل فوتبال قد را کوتاه می کند. اما واقعاً چنین باورهایی درست است یا نه؟

 

این متخصص پزشکی ورزشی در پاسخ به این سوال می گوید: باورهای زیادی در مورد ورزش های مختلف وجود دارد مثل این که اغلب تصور می شود ورزش هایی مثل والیبال قد بچه ها را بلندتر می کند یا این که فکر می کنند ورزش های آبی مانند شنا هیچ ضرری ندارد و نمی تواند آسیبی وارد کند. در حالی که اکثر این تفکرات اشتباه است و واقعیت ندارد.

 

به گفته وی، اگر می خواهیم کودک را به سمت ورزشی خاص سوق بدهیم، هدف مان این است که سلامت او حفظ شود، یا این که در یک رشته ورزشی خاص آموزش های لازم را کسب کند و حرفه ای شود، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که در کودکان کوچک تر از هشت سال هنوز هماهنگی عصب و عضله وجود ندارد که بچه ها بتوانند تکنیک های لازم را کسب کنند.

این که قد یک فرد تا چه حد بلند می شود به مسائل ژنتیکی مربوط است و ورزش فقط می تواند او را به حداکثری که می تواند در ژنتیک تعریف شود، برساند

بنابراین در این سنین، کودک همچنان به ورزش مانند یک بازی سرگرم کننده نگاه می کند. پس اگر ورزش برای او سخت باشد یا تفریحی نباشد، ممکن است کودک خیلی راحت آن را ادامه ندهد و از ورزش دلزده شود.

 

پس ورزش ها با هم هیچ تفاوتی ندارد و آنطور که دکتر عابدی یکتا می گوید ورزش مناسب در دوران کودکی فقط باید سرگرم کننده و تفریحی باشد تا بچه ها را به ورزش علاقه مند کند.

بنابراین پدر و مادری که می خواهند فرزندشان را برای رده های قهرمانی و باشگاهی آماده کنند، این کار را باید در سنین بالاتر انجام دهند و در سنین زیر هشت سال، ورزش فقط باید با هدف حفظ آمادگی جسمانی و افزایش فعالیت بدنی انجام شود.

 

هر ورزشی می تواند آسیب زننده باشد، البته در صورتی که اشتباه انجام شود و می تواند مفید باشد، چنانچه به درستی مشغول انجام آن شویم.

تمام ورزش ها اگر به طور صحیح و با شدت مناسب انجام شود، می تواند برای افزایش رشد و بخصوص افزایش قد بچه ها مفید باشد و تفاوتی در نوع ورزش وجود ندارد.

 

این که قد یک فرد تا چه حد بلند می شود به مسائل ژنتیکی مربوط است و ورزش فقط می تواند او را به حداکثری که می تواند در ژنتیک تعریف شود، برساند. البته به شرطی که با تغذیه صحیح و مناسب هم همراه باشد.

به عبارت دیگر، ورزش کردن باعث کوتاه یا بلند شدن قد نمی شود و فقط توانمندی و تکنیک فرد و قد او موجب خواهدشد در ورزشی خاص موفق تر عمل کند.

 

دکتر عابدی یکتا درباره ورزش هایی که بهتر است در سنین کودکی انجام نشود، می گوید:

انجام ورزش های برخوردی را در سنین پایین خیلی صلاح نمی دانیم، چون احتمال صدمات در آن زیاد است. البته مثلا می توانیم بچه ها را در کلاس مبتدی کاراته ثبت نام کنیم تا از آمادگی جسمانی لازم برخوردار شوند و تمرینات لازم برای سلامت جسمانی را انجام دهند.

بچه ها از پدر و مادرشان الگو می گیرند و اگر ببینند آنها هم ورزش می کنند، بیشتر برای انجام فعالیت های بدنی ترغیب خواهند شد

وی به والدین توصیه می کند همراه بچه ها مشغول ورزش و فعالیت شوند و به جای پرداخت کردن هزینه زیاد برای ثبت نام در باشگاه ها، وقت بیشتری برای آنها بگذارند.

 

بچه ها از پدر و مادرشان الگو می گیرند و اگر ببینند آنها هم ورزش می کنند، بیشتر برای انجام فعالیت های بدنی ترغیب خواهند شد.

از طرف دیگر، این کار به نفع والدین هم خواهد بود، هم سلامت شان را حفظ می کند و هم موجب می شود اعضای خانواده ساعات بیشتری را کنار یکدیگر سپری کنند.

 

تابستان فرصت مناسبی برای ورزش است، اما نباید ورزش را فقط به این زمان محدود کنیم. بلکه همه افراد باید همیشه و همه جا مشغول ورزش شوند و فعالیت بدنی را کنار نگذارند.


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 14 مرداد 1396 08:37 ب.ظ
I don't know whether it's just me or if everybody else encountering problems with your website.
It seems like some of the written text on your
posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me
know if this is happening to them as well? This might be a issue with my internet browser because I've had this happen previously.
Appreciate it
سه شنبه 29 فروردین 1396 09:31 ب.ظ
hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise several technical points using this site,
as I experienced to reload the web site lots of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I'm complaining, but sluggish loading
instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high
quality score if ads and marketing with Adwords.
Well I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective
exciting content. Make sure you update this again very soon.
سه شنبه 22 فروردین 1396 04:06 ق.ظ
Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against
hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
دوشنبه 21 فروردین 1396 11:08 ب.ظ
I'd like to thank you for the efforts you've put in writing this
site. I am hoping to see the same high-grade blog posts by you
in the future as well. In fact, your creative writing
abilities has encouraged me to get my own, personal site now ;
)
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:46 ق.ظ
Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your web site, how could i subscribe for a weblog
website? The account aided me a appropriate deal.
I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided brilliant clear concept
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :